O mně a mé práci
Při své masérské a rehabilitační činnosti jsem pozorovala účinek doteku, pohybu, dechu a hlasu na lidský organismus a psychiku.
Přišla jsem na tyto fakta: Spazmus ve svalech se dá rozmasírovat.Kosti se dají posunout na své místo. Ale po nějaké době se problém vrací, pokud se neodstraní kořeny. A tím je většinou špatné držení těla vlivem svalových a pohybových disbalancí, nebo psychiky, která vše ztahuje.
Abychom se dostali ke vzpřímenému postoji a harmonicky vyzařující osobnosti. Je tedy potřeba pracovat na více úrovních - fyzické (svaly, kosti) a psychické.
Metodami terapeutickými - arteterapií, tanečně pohybovou terapií, muzikoterapií. Kombinací všech masérských a rehabilitačních technik chci pomáhat lidem otevřít přístup k jejich srdci a Bohu, tím k pochopení jejích strachů, nastolení cesty k sebeuzdravení, k plnohodnotnému, šťastnému a smysluplnému životu.
Proč se blokujeme ? Vidím to v somatizaci strachu do postoje těla,
ve stopnutí průtoku životní energie působením strachu, kterému se poddáme. Tato energie pak neplyne a nepřináší dobro nám ani okolí, ale obrací se do nás, působí negativně v našem těle a tlačí na naši psychiku. Ta pak stahuje svaly a ty časem posunou kosti.
Takovéto změny v postavení nám začnou vytvářet disbalance a tím dochází k umačkávání orgánů či nervů, jejich špatné funkci a z toho plynou další bolesti a nemoci. či oslabená imuunita.
Pokud se chceme zbavit strachu, je potřeba:
-
Poznání a uvědomění si toho, že mám problém.
-
Nalézt vhodnou metodu, která pomůže při řešení problému.
-
Chuť pracovat na sobě.
-
Ochotu pohlédnout do svého srdce a změnit svůj život.
-
Naučit se naslouchat tichému hlasu svého srdce a překonat strach ze změny.
-
Být ve stálém spojení s Boží silou která nás stvořila a jíž jsme součástí.
Nynější způsob života tedy nemá vliv jen na pohybový aparát, ale především na psychiku člověka. Ta se potom projevuje viditelně v držení těla a v nemocech.
- Odklonili jsme se od přirozeného pohybu, práce, souladu a harmonie s přírodou a Bohem. .
- Přestáváme se přirozeně chovat, cítit a jednat.
- Naše životy, činy a rozhodnutí stále více ovládá strach.
Trochu teologie o strachu- pro mne životní pravdy.
V Bibli nalezneme mnoho zmínek o strachu.
„Neboj se!“ říkal Bůh prorokům, „Neboj se!“ pověděl Bůh Zachariášovi v chrámu, „Neboj se!“ řekl anděl Marii, „Nebojte se!“ řekl Ježíš apoštolům, když kráčel po moři, „Nebojte se!“ řekl jim po vzkříšení.
Víte, kolikrát se slova „nebojte se“ v Bibli nacházejí? Je to velmi zajímavé! Tři sta šedesát pětkrát! Tedy tolikrát, kolik má rok dní. Jakoby nám Bůh říkal neustále, den za dnem: „Nebojte se!“
V Biblickém textu Mat.10/8 se říká :Nemocné uzdravujte, mrtvé křiste, malomocné očišťujte, démony vymítejte. Zdarma jste dostali, zdarma dejte. Toto se dá vyložit jako - co dostals to rozdávej dál, ale díky strachu se bojíme, nerozdáváme a kalkulujeme. Myslím tím především duchovní, morální, lidské dary a projevy, ne jen hmotné.
Strach je opakem lásky.
Ještě se zmíním o dvou největších přikázání Mat.22/37-39.
1. Miluj Hospodina Boha svého celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí
2.Miluj bližního svého jako sám sebe.
Na těchto dvou přikázáních spočívá celý zákon i Proroci.
Tzn. kdo miluje Boha celou svou podstatou, nachází klid a lásku, ten pak může milovat i sebe. Kdo nemiluje sebe (- onemocní), nemúže milovat ani ostatní(- protože ti mu berou už tak málo energie) a zároveň ani Boha- ( tzn, že do něj nic nepřitéká). Jde to od shora.
Nasloucháním Bohu ve svém srdci získáváme svobodu, přebíráme veškerou zodpovědnost za svůj život, docházíme k uzdravení, radosti, lásce, sebehodnotě, uspokojení, klidu, naplnění. A hlavně – žijeme svůj život.
Myšlenky neboj se a miluj se - jsem zaznamenala i v Budhismu a v Hinduismu. Zřejmě je to ten nejdůležitější vzkaz od Boha nám lidem.
Beze strachu bysme viděli svou dokonalost a krásu. Byli bychom zdraví a šťastní.
Anita Moorjani, která v r. 2006 prožila klinickou smrt a vrátila se zpět do svého těla nemocného rakovinou, popisuje ve své knize ,, Musela jsem zemřít“ zážitky čisté lásky, kterou prožila v komatu a také nádheru našich duší. Tato zkušenost ji pomohla k tomu, že našla smysl života a zázračné uzdravení pro své zbídačelé tělo. V závěru její knihy nabízí obecné řešení pro nalezení vlastní cesty, sama sebe a uzdravení.
Jsou to tyto principy :
- Milovat bezpodmínečně sám sebe a nebát se být sám sebou.
- Nevzdávat se své síly a raději se spojit se se svou velkolepostí
- Být láskou, kterou jsme a umožnit, aby odpovědi na naše otázky přicházely z našeho nitra.
- Užívat si života a nebrat sebe ani život příliš vážně.
- Co nejčastěji se každý den smát a smát se hlavně sám sobě - tady dodává, že to je účinnější než
modlitba , či meditace
- Radovat se a věnovat se tomu, co máme ve svém nitru.
- Náš život je naše modlitba.
Čerpala jsem z velkého množství literatury , přednášek kurzů a praxe. Uvádím zde některé z knih- Bible,dále Hovory s Bohem od N. D. Walsche, všechny knihy od Johna Eldredge, Bena Carsona, Paola Coelha, Základní kniha o čakrách od S. Sharamon a J. Baginski, Musela jsem zemřít od A. Moorjani,Léčba a prevence bolesti zad od Mudr.R. Smíšek, Mudr K. Smíšková, Zuzana Smíšková.-Anatomie. ...